Datum: Torsdag 8 maj
Tid: 18.00–19.15
Plats: Tranströmerbiblioteket, Götgatan 54
Arrangörer: Stockholms stadsbibliotek i samarbete med Svenska Unescorådet och Kommittén för demokratins röstbärare/Sveriges unga akademi
Journalister, forskare och författare som skriver om klimatet utsätts allt oftare för hot och hat. Hur kommer det sig? Och vad händer med det demokratiska samtalet och pressfriheten om deras röster tystas? Varför är klimatfrågan så laddad? Det är några av frågorna som diskuteras under detta samtal, som arrangeras med anledning av den internationella pressfrihetsdagen den 3 maj.
Medverkande:
Erik Larsson – journalist och ordförande för Reportrar utan gränser
Jonathan Jeppsson – författare och gräv- och samhällschef på Aftonbladet
Nina Wormbs – professor i teknikhistoria vid Kungliga Tekniska högskolan
Moderator:
Maja Åström (se bild) – journalist och folkbildare
Evenemanget är gratis, men du måste boka plats. Samtalet sänds även live på Biblioteket Play.
Om Samtal pågår:
Samtalsserien ”Samtal pågår” lyfter vår tids aktuella och samhällsviktiga frågor. Panelsamtalen ges på något av Stockholms stadsbiblioteks 39 bibliotek och sänds live på streamingplattformen Biblioteket Play, där de också går att se i efterhand. Inom ramen för samtalen lyfts också litteratur kopplad till ämnena, för att locka till fördjupning och läsning.
Samtal pågår är ett samarbete mellan Stockholms stadsbibliotek, Svenska Unescorådet och Kommittén för demokratins röstbärare, där Sveriges unga akademi är en part.
Fyll i formuläret för att få Sveriges unga akademis nyhetsbrev. Det utkommer upp till sex gånger per år. Du kan närsomhelst välja att avsluta din prenumeration.