15 januari 2025
Sveriges unga akademis ordförande Sofia Lodén besökte Akademiet for yngre forskere som hade vintersamling i Oslo den 15 januari. Sofia delade erfarenheter från den svenska forskningspropositionen i en paneldiskussion om forskningspolitik inför det norska riksdagsvalet i september.
Foto: Helene Ramnes/Akademiet for yngre forskere
Vintersamling med flere profilerte gjester
Vintersamlingen hade i år ett tydligt fokus på forskningspolitik eftersom det är valår i Norge. Representanter från olika norska partier, inklusive tidigare statsministern Erna Solberg, deltog för att diskutera forskningens roll i samhället.
I ett efterföljande panelsamtal tillsammans med Mari Sundli Tveit (vd för Forskningsrådet), Trygve Svensson (ledare för tankesmedjan Agenda) och Christen Krogh (rektor för Oslo Metropolitan University) fördjupade Sofia Lodén bilden av den svenska Forskningspropositionen och och betonade hur viktigt det är att unga akademier för en dialog med politiker och beslutsfattare:
Det är roligt att se att Norge och Sverige har mycket att lära av varandra! Våra erfarenheter av den svenska forskningspropositionen har fört med sig både möjligheter och utmaningar som vi gärna delar med oss av till våra norska kollegor.
Sofia Lodén, ordförande, professor i franska vid Stockholms universitet
Foto: Akademiet for yngre forskere
Under besöket fick Sofia också ta del av Akademiet for yngre forskeres interna arbete, som både påminner om Sveriges unga akademis verksamhet men också har sina egna, unika drag. AYF har till exempel också valt att arbeta med tre fasta arbetsgrupper, men kompletterar dessutom med en fjärde grupp som byter tema årligen. Det här året fokuserar denna grupp på hållbarhet. AYF har ca 10 utländska ledamöter, alltså forskare verksamma utanför Norge, men som alla har tydlig koppling till ett norskt lärosäte.
Vid sidan av de interna diskussionerna framkom ett varmt engagemang från AYF för att fördjupa samarbetet med Sveriges unga akademi. Ett konkret förslag som diskuterades var att gemensamt lyfta nordisk forskningspolitik inför det norska valet den åttonde september, och som en uppföljning på Sveriges forskningsproposition.
Besöket avslutades med en middag på Det Norske Vitenskapsakademi, där samtalen om framtida samarbeten fortsatte i en inspirerande miljö. Det står klart att Sveriges unga akademi och Akademiet for yngre forskere delar ambitionen att stärka forskningens roll i samhället och skapa bättre förutsättningar för yngre forskare.
Fyll i formuläret för att få Sveriges unga akademis nyhetsbrev. Det utkommer upp till sex gånger per år. Du kan närsomhelst välja att avsluta din prenumeration.