Utredningen En mer ändamålsenlig organisationsform för statliga universitet och högskolor (Dir. 2026:5) presenterades i början av 2026 och pågår just nu. Vi har träffat utredaren och lämnar här ett skriftligt inspel till utredningen.

Utredare är Kerstin Jacobsson, universitetsdirektör på KTH. Foto: KTH
Ladda hem hela inspelet som PDF.
Sveriges unga akademi har länge förespråkat att lärosätenas organisationsform ska utredas och välkomnar därför denna utredning. Den innebär en oumbärlig möjlighet att stärka svensk forskning och högre utbildning på både kort och lång sikt. På så sätt kan Sverige utvecklas till ett verkligt kunskapssamhälle.
Våra förslag till utredningen kan sammanfattas i elva punkter:
Vi vill också betona vikten av att utredningen ges tillräckligt med tid för att kunna utföra sin uppgift på bästa möjliga sätt. Uppgiften är komplex av flera anledningar – till exempel på grund av den stora mängd lagar och erfarenheter som behöver beaktas – och det är viktigare att den görs bra än att det går fort. Om utredarna ber om en förlängning av tidsfristen så bör det accepteras.
Datum
2 oktober 2026
Fyll i formuläret för att få Sveriges unga akademis nyhetsbrev. Det utkommer upp till sex gånger per år. Du kan närsomhelst välja att avsluta din prenumeration.